Ubezpieczenie ciężkiego sprzętu budowlanego

Jeżeli jesteś posiadaczem sprzętu budowlanego i zamierzasz wyjeżdżać nim z placu budowy na drogi publiczne, koniecznym będzie zakup ubezpieczenia OC. Istnieje możliwość wykupienia go na minimum 3 miesiące. Zapewnia ono ochronę przed odpowiedzialnością cywilną za szkody powstałe w wyniku jej użytkowania.

 Taki sprzęt warto zabezpieczyć również przed kradzieżą czy zniszczeniem. Ubezpieczenie sprzętu budowalnego zapewni Ci ochronę przed różnego rodzaju wypadkami i stratami finansowymi powstałymi w wyniku uszkodzeń czy kradzieży.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla pojazdów, zarejestrowanych w Polsce oraz poruszających się po drogach publicznych.  Jak to się ma do ubezpieczenia koparki? OC na koparkę jest obowiązkowe tylko w sytuacji, kiedy będziesz wyjeżdżał tym sprzętem poza plac budowy.

Ubezpieczenie koparki nie musi być zawarte na cały rok. Obowiązkowe OC maszyn budowlanych może zostać zawarte na czas krótkoterminowy. Ochronę OC możemy zawrzeć na czas krótszy niż 1 rok. Takie ubezpieczenie koparki może zostać zawarte na okres minimum 3 miesięcy. Jeżeli w czasie przemieszczania się drogą publiczną nie będziesz posiadał OC na koparkę i staniesz się sprawcą szkody, musisz liczyć się z konsekwencjami: otrzymasz karę z UFG za brak ubezpieczenia, a także będziesz zobowiązany również do zwrotu wypłaconego poszkodowanym odszkodowania – dojdzie do tzw. regresu ubezpieczeniowego

Poprzedni artykuł
Natępny artykuł