Ubezpieczenie, a wpadnięcie w poślizg

Niesprzyjające warunki atmosferyczne, które najczęściej spotykamy zimą, to czas gdy kierowcy powodują najwięcej wypadków czy też kolizji. Zatem czy kierowca, który wpadł w poślizg może liczyć na odszkodowanie?

Zima i ciężkie warunki na drogach nie sprzyjają bezpiecznej jeździe. Kierowcy powinni zachować wtedy szczególną ostrożność, zwłaszcza w przypadku jeśli drogi są śliskie. Co należy zrobić zrobić, jeśli pomimo dochowania ostrożności i tak wpadłeś w poślizg? Kierowcy będzie ciężko uzyskać odszkodowanie z OC komunikacyjnego. W takim przypadku OC nie ochroni Cię, jeśli wpadłeś w poślizg, ponieważ ubezpieczenie OC chroni poszkodowanych w zakresie szkód wyrządzonych ruchem pojazdu. 

O odszkodowanie mogą starać się pasażerowie, którzy podróżowali razem z Tobą. W tym wypadku ubezpieczyciel, wypłaci im odszkodowanie, ponieważ jeśli wpadłeś w poślizg, w oczach ubezpieczyciela to właśnie Ty jesteś sprawcą. Gdy dojdzie do szkody na skutek poślizgu, zakłady ubezpieczeń przerzucają winę na kierowcę, uznając go za sprawcę kolizji lub wypadku.

Natomiast oznacza to, że jeśli to inne auto wpadło w poślizg i uderzyło w Twój samochód, możesz starać się o odszkodowanie z OC jego kierowcy. Wtedy będziesz musiał wykazać jego winę. W praktyce należy po prostu udowodnić, że kierowca nie dostosował prędkości do panujących warunków. Możesz to wykazać, przedstawiając dokumenty sporządzone przez policję na miejscu zdarzenia lub w trakcie postępowania. Dlatego, jeśli inne auto wpadło w poślizg i doszło do zderzenia, nie wahaj się wezwać policji na miejsce wypadku, nawet jeśli nikt nie odniósł obrażeń.

Kierowca, który wpadł w poślizg pomimo zachowania ostrożność, może również rozważyć skierowanie roszczeń odszkodowawczych do zarządcy dróg. Zarządca dróg ma obowiązek dbania o należyty stan dróg. Dlatego też możesz uzyskać odszkodowanie z OC zarządcy dróg, jeśli udowodnisz, że zaniedbano obowiązek utrzymania drogi w odpowiednim stanie.

Poprzedni artykuł
Natępny artykuł