Wielkimi krokami zbliżamy się do zimy, a wiadomo co się z tym wiąże. Pogorszenie warunków drogowych, marznące opady czy gołoledź, to tylko niektóre z czynników drogowych z jakimi muszą mierzyć się kierowcy. Wychodząc zimą na dwór warto zaopatrzyć się w zimowe buty, których podeszwa uchroni nas przed wypadkiem. To samo tyczy się samochodów. Dobre zimowe opony sprawdzą się lepiej niż opony całoroczne.
Opony całoroczne są bardziej trwałe i mniej podatne na zużycie niż opony zimowe. Twarda mieszanka zmniejsza również hałas toczenia. Są one jednak bardziej miękkie niż opony letnie, aby lepiej znosić chłodniejsze warunki. Poświęcają one trwałość zimówek na rzecz przyczepności w lecie.
W przeciwieństwie do opon całorocznych, zimowe opony samochodowe wytrzymują temperatury poniżej 7°C. Pozostają elastyczne, nawet w niższych temperaturach. Z drugiej strony, stają się jeszcze bardziej miękkie w temperaturach powyżej 7 °C. Nie mogą więc i nie powinny być używane w ciepłych warunkach. Wtedy właśnie tracą właściwości jezdne, które zapewniają bezpieczeństwo.
Opony całoroczne to przede wszystkim oszczędność na kosztach przechowywania i wymiany. Jeżeli potrafisz zrobić takie rzeczy sam, nie będziesz też musiał kupować dwóch kompletów opon, tylko jeden. Opony całoroczne bywają droższe od pojedynczego kompletu opon sezonowych, ale potrzebujesz tylko jednego kompletu zamiast dwóch. Pamiętaj jednak, że będziesz musiał je częściej wymieniać.