Na polskich drogach dochodzi dziennie do ponad 1000 kolizji, wypadków czy stłuczek parkingowych. Niestety, może okazać się, że również Tobie przydarzy się taka nieszczęśliwa przygoda. Dlatego warto, wiedzieć jak zachować się w tej stresującej dla każdego sytuacji.
Najpierw należy zabezpieczyć miejsce wypadku, bądź usunąć samochód tak, aby nie utrudniał poruszania się, innym uczestnikom ruchu drogowego.
Jeżeli sprawca przyznaje się do winy, a w zdarzeniu nie wystąpiły ofiary, możemy poprzestać na spisaniu „oświadczenia o zdarzeniu drogowym”.
W sytuacji, kiedy przypuszczasz, że sprawca mógł podać nieprawdziwe dane, warto skontrolować ich wiarygodność w bazie UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). Wpisując numer rejestracyjny samochodu, możesz sprawdzić, czy jest on ubezpieczony i jaki jest numer polisy. Pamiętaj, że gdy zachowanie drugiego kierowcy budzi jakiekolwiek Twoje podejrzenia, to wezwij policję. Masz wtedy pewność, że cała sytuacja zostanie właściwie opisana i nikt nie wycofa się ze zeznań. Poza spisaniem oświadczenia, warto zrobić kilka zdjęć z miejsca zdarzenia oraz uszkodzeń pojazdów.
W przypadku, gdy nie mamy wydrukowanego wcześniej formularza, to możemy wspólnie ze sprawcą kolizji odręcznie napisać oświadczenie. Najważniejsze, aby posiadało:
- dane kierowców: imię, nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania;
- dane właścicieli pojazdów: (w sytuacji, gdy kierowcą nie był jego właściciel);
- dane samochodów: numer rejestracyjny, numer VIN, markę, model i typ;
- dane polisy OC sprawcy: numer polisy ubezpieczeniowej, nazwę ubezpieczyciela;
- zawarcie informacji o tym, kto był sprawcą, a kto poszkodowanym;
- datę, miejsce i czas zdarzenia;
- opis okoliczności kolizji;
- precyzyjne opisanie zakresu i stopnia zniszczeń aut;
- informację czy uszkodzeniu uległy inne przedmioty znajdujące się podczas stłuczki w pojazdach;
- dane świadków zdarzenia wraz z ich podpisami;
- podpisy uczestników kolizji drogowej.