Spadek temperatury za oknem sugeruje jedno, zbliżającą się zimę. Warto więc zajrzeć pod maskę naszego pojazdu, aby przygotować go do zimy, Wcześniejsze przygotowanie samochodu na zimę pozwoli uniknąć kłopotliwych problemów.
Poniżej przedstawiamy krótką listę czynności, które należy wykonać przed nadejściem zimy:
- Zmiana opon
- Impregnacja uszczelek oraz zabezpieczenie zamków
- Sprawdź stan płynu chłodniczego
- Wymień płyn do spryskiwaczy z letniego na zimowy
- Sprawdź akumulator oraz klemy
To, że opony zimowe w czasie mrozów sprawdzają się lepiej, niż letnie nie podlega żadnej dyskusji, więc spokojnie możemy zająć się punktem drugim. Impregnacja uszczelek, np. Silikonem w sprayu pozwoli nam nie tylko mieć pewność, że rano dostaniemy się do naszego samochodu, ale zapobiegnie również poważniejszym uszkodzeniom gumowych uszczelek, których wymiana mogłaby być uciążliwa i kosztowna. Podczas konserwacji uszczelek warto pamiętać, by wykonać tę czynność bardzo starannie, nie zapominając o takich miejscach jak gumy wokół bagażnika czy szyberdachu.
Sprawdzenie stanu płynu do chłodnic oraz wymienienie go na zimowy pozwoli nam w czasie mrozów uniknąć awarii systemu chłodzenia. Specyfika zimowych płynów do chłodnic sprawia, że nie zamarzają nawet przy –35 stopniach. To samo należy zrobić z płynem do spryskiwaczy. Zimowy płyn wytrzyma temperaturę nawet do -80 °C, możemy więc być pewni, że nie tylko skutecznie oczyści naszą szybę, ale również zapobiegnie zamarznięciu płynu w przewodach, co mogłoby spowodować ich uszkodzenie.
Ostatnim krokiem, ale najważniejszym, jest sprawdzenie stanu akumulatora. Przyjmuje się, że bateria po 3 latach użytkowania traci swoją sprawność, co z kolei może przyczynić się do problemów z odpalaniem samochodu – zwłaszcza zimą.
Jak sprawdzić sprawność akumulatora? Podłącz miernik elektroniczny do akumulatora i sprawdź jego napięcie przy wyłączonym zapłonie. Jeśli jest niższe niż 12,5V, baterię naszego auta należy naładować.
Warto również zbadać napięcie akumulatora podczas rozruchu samochodu – to właśnie ten moment jest najbardziej obciążający dla baterii naszego auta. Jeśli napięcie jest mniejsze niż 10V, najprawdopodobniej czeka nas wymiana akumulatora na nowy.
Pamiętaj, że sprawność akumulatora zależy również od kabli oraz stanu klem – silna rdza może powodować spadki napięcia. Druciana szczotka pozwoli oczyścić klemy, a wazelina techniczna je zabezpieczy.
Wszystkie powyższe kroki pozwolą nam uniknąć zimą niespodziewanych problemów po wyjściu z domu. Pozwolą też zaoszczędzić czas, a przede wszystkim zagwarantują nam spokój.