Po jakim czasie mandat może się przedawnić?

Nie przyjąłeś mandatu, a może nie zapłaciłeś kary za przekroczenie prędkości, co zarejestrował fotoradar? Sprawdzamy, jak wygląda przedawnienie mandatu.

Policję na nałożenie kary obowiązuje 60 dni od momentu ustalenia sprawcy. Mandat przyjęty przez sprawcę w miejscu zdarzenia od razu staje się prawomocny. Kierowca zobowiązany zostaje do uiszczenia opłaty w terminie do 7 dni. Gdy tego nie zrobi, konieczne będzie postępowanie egzekucyjne, które może potrwać aż do 3 lat. Warto zaznaczyć, iż odmówienie mandatu równoznaczne jest z postępowaniem sądowym. Policja zobowiązana jest zgłosić sprawę w ciągu roku, a kolejne dwa lata dopuszczają wydanie wyroku.

Jeżeli chodzi o przedawnienie mandatu za przekroczenie prędkości jest na to niska szansa. Jeżeli kara nie zostanie zanotowana to z dużym prawdopodobieństwem wszczęte zostanie postępowanie egzekucyjne. Wtedy sprawą zajmuje się Urząd Skarbowy lub komornik.

Wielu kierowców liczy na przedawnienie mandatu policyjnego i decyduje się na odmówienie jego przyjęcia. Oczywiście ma takie prawo. Jednak w takiej sytuacji policja jest zobligowana do złożenia specjalnego wniosku do sądu, wyraźnie zaznaczając, że nastąpiła odmowa. W kolejnych krokach odbędzie się dokładne sprawdzanie sytuacji i wyjaśnienie wątpliwości. Odwołanie od mandatu nigdy nie jest równoznaczne z uniknięciem kary!

Poprzedni artykuł
Natępny artykuł

Leave A Comment