Konsekwencje przejechania na czerwonym świetle

Pośpiech czy przyspieszenie na żółtym świetle to tylko niektóre z powodów przejeżdżania na czerwonym. Niestety grożą za to wysokie kary, a sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdy dojdzie do stłuczki. Jakie konsekwencje niesie za sobą przejazd na czerwonym świetle?

Za popełnienie takiego wykroczenia według taryfikatora mandatów obowiązuje kara w wysokości 500 złotych oraz nawet 15 punktów karnych. Natomiast w przypadku, gdy sprawca takiego wykroczenia spowoduje kolizję drogową, będzie go to kosztowało 1500 złotych. Czy może być gorzej? Zdecydowanie, gdy sprawa trafi do sądu kara ta może wzrosnąć nawet do 30 000 złotych.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę przejazdy kolejowe to kary nieznacznie się różnią. Najniższa możliwa kara w takim przypadku wynosi 2000 złotych, a może wzrosnąć do 4000, w przypadku, gdy kierowca zostanie przyłapany w ciągu kolejnych 24 miesięcy.

Nie tylko policjanci mogą wystawić mandat. Na polskich skrzyżowaniach pojawia się coraz więcej kamer, które rejestrują czy kierowcy w swoich pojazdach przekraczają przepisy. W takim przypadku mandat przychodzi dopiero po jakimś czasie, bardzo podobnie jak jest w przypadku fotoradarów. Policja ostatnio wykorzystuje do tego również nagrania z miejskich kamer, a także zapisy wideo z kamer samochodowych innych kierowców.

Za przejechanie przez skrzyżowanie na czerwonym świetle również mogą zostać ukarani rowerzyści. W takim przypadku mandat wynosi 100 złotych i jest to identyczna kwota, którą stosuje się w przypadku pieszych.

Niestety sytuacje nie zawsze są klarownie, często kierowca staje przed wyborem, czy zatrzymać się na żółtym czy jechać dalej. W takich przypadkach pod uwagę brana jest ocena zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Rozpędzony samochód hamujący na żółtym może spowodować poważne zagrożenie. Za przejechanie na „pomarańczowym” nie dostaje się mandatu, jeżeli zrobiło się to w sposób bezpieczny i prawidłowy. W przypadku stworzenia zagrożenia można otrzymać minimum 1000 złotych kary i 10 punktów karnych. Natomiast jeżeli możliwe było spokojne zatrzymanie, a kierowca przejechał na żółtym, otrzyma mandat w wysokości 500 złotych i 6 punktów karnych.

Poprzedni artykuł
Natępny artykuł

Leave A Comment