Paliwo E10 – najważniejsze informacje

Od 1 stycznia 2024 r. benzyna PB 95 zmienia swój skład i jako nowy wariant paliwa nie będzie kompatybilna z każdym pojazdem. Nowe paliwo E10, to mieszanka benzyny zawierająca do 10% etanolu. Jest ono bardziej przyjazne środowisku, emituje mniej dwutlenku węgla podczas spalania w porównaniu z klasyczną PB 95. Nowe paliwo E10 jest uznawane za bardziej ekologiczne niż czysta benzyna oraz paliwo E5 ze względu na niższą emisję dwutlenku węgla w czasie spalania. Etanol dodawany do benzyny jest pochodzenia roślinnego, co przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Główna różnica pomiędzy benzyną E10, a benzyną E5 to zawartość etanolu. Benzyna E10 zawiera 10% tej substancji, podczas gdy benzyna E5 ma jej tylko 5%. Paliwo E10 zawiera też ok. 10% biokomponentów, czyli oczywiście więcej od E5, która zawiera ok. 5% domieszek bioetanolu.

Większość nowych samochodów benzynowych jest przystosowana do tankowania paliwa E10. Niestety niektóre starsze modele, zwłaszcza wyprodukowane przed rokiem 2000, mogą mieć problemy z kompatybilnością z nową mieszanką. Zaleca się sprawdzenie instrukcji pojazdu lub skonsultowanie tej kwestii z producentem. To najbezpieczniejsze możliwość upewnienia się, czy dany pojazd nadaje się do używania benzyny E10. Jeśli tak nie jest, lepiej pozostać przy stosowaniu E5, by uniknąć potencjalnych problemów z silnikiem. 

Poprzedni artykuł
Natępny artykuł