2023 rok przynosi zmiany w wysokości kar za brak OC, co wiąże się z podniesieniem płacy minimalnej, z którą jest powiązana stawka kar. Co istotne, płaca minimalna wzrośnie dwukrotnie więc zmiany będą zauważalne. Dlatego kara za brak ważnego ubezpieczenia OC w tym roku może sięgać nawet 7200 zł. Jakie są najczęstsze przyczyny wymierzania kary? Przedstawiamy krótkie zestawienie:
Brak ubezpieczenia nie użytkowanego pojazdu – co prawda od 31 stycznia 2022 roku można czasowo wyrejestrować samochód osobowy, ale w praktyce taką możliwość ma niewielka grupa kierowców. Ta możliwość jest do wykorzystania tylko raz na 3 lata, jedynie na okres od 3 do 12 miesięcy. Jednak wyłącznie w przypadku mocno uszkodzonych samochodów. Oczywiście nawet wówczas OC jest obowiązkowe. Istotne tu jest to, że na wniosek właściciela pojazdu Towarzystwo Ubezpieczeniowe musi obniżyć składkę przynajmniej o 95 proc
Wygaśnięcie polisy sprzedawcy samochodu – pewną normą jest, że po zakupie używanego samochodu można korzystać z ubezpieczenia OC zbywcy. Jednak takie OC obowiązuje jedynie do ostatniego dnia umowy ubezpieczenia i wygasa. Wtedy obecny właściciel musi wykupić własną polisę.
Nieopłacenie całej składki polisy – ubezpieczenie pojazdu przedłuża się automatycznie pod warunkiem, że nie jest to polisa zbywcy i została opłacona w całości. Ma to znaczenie przy ubezpieczeniu ratalnym. Właściciel nie może zapomnieć zapłacić raty. Przy niedopilnowaniu tego obowiązku OC wygasa wraz z ostatnim dniem obowiązywania umowy.
Wykupienie OC po dacie rejestracji pojazdu – ubezpieczenie należy wykupić nie później niż w dniu rejestracji pojazdu. To bardzo ważne, aby wszystko działo się zgodnie z prawem!
Po więcej wartościowych i ciekawych wskazówek zapraszamy na nasz portal. Także zachęcamy do zakupu polis w dobrej cenie!