Każde prawo jazdy ma zazwyczaj określony czas ważności. Jeżeli nie zostanie przedłużone, może narazić swojego posiadacza na różne konsekwencje, takie jak kary finansowe czy mandaty. Jednak istnieją procedury, które umożliwiają przedłużenie prawa jazdy po terminie. Obecnie odnowienie prawa jazdy prezentuje się następująco:
- Nie istnieją już bezterminowe prawa jazdy – dokumenty, które zostały wydane przed 2013, będą musiały być wymienione najpóźniej w latach 2028-2033,
- Prawo jazdy można odnowić, poprzez złożenie wniosku w wydziale komunikacji lub przez portal ePUAP,
- Odnowienie prawa jazdy kosztuje maksymalnie 300,50 zł – jeżeli wymaga badań lekarskich,
- Za prowadzenie pojazdu bez ważnego prawa jazdy grozi mandat w 1500 zł.
Prawo jazdy jest dokumentem, który uprawnia do poruszania się pojazdem. Obecnie w Polsce prawo jazdy wydawane jest terminowo. Najdłuższy okres to 15 lat, na jaki możesz otrzymać taki dokument – wszystko zależy od stanu zdrowia. Jeśli masz problemy zdrowotne, lekarz może wydać uprawnienia do kierowania pojazdem na krótszy czas – np. 5 lat. Po tym czasie konieczne jest odnowienie prawa jazdy. W większości przypadków obowiązuje zasada, że prawo jazdy jest ważne przez 15 lat od daty jego wydania. Oznacza to, że jeśli posiadasz prawo jazdy i nie dokonałeś żadnych naruszeń przepisów drogowych, możesz swobodnie korzystać z danego pojazdu przez ten okres.