Leasing samochodu jest rozwiązaniem dla wielu kierowców. Kredyt konsumencki na nowy samochód nie ma wielu zwolenników, natomiast oszczędzanie na zakup wymarzonego samochodu to często perspektywa mało realna lub bardzo oddalona w czasie. Dowiedz się, co warto wiedzieć w kwestii ubezpieczenia auta oraz związanych z zawarciem polisy formalności, decydując się na leasing konsumencki pojazdu.
Największą zaletą posiadania samochodu w leasingu dla osoby prywatnej, jest możliwość użytkowania nowego auta, którego zakup wiązałby się z dość sporym wydatkiem, na co nie stać każdego. Nowe modele samochodów są drogie. Aby korzystać z nich na co dzień, warto rozważyć alternatywne formy finansowania, takie jak kredyt lub właśnie leasing konsumencki.
Jak już wspomniano powyżej, umowa leasingu nie czyni Cię od razu właścicielem auta. Samochód należy do firmy leasingowej, która może wymagać zakupu polis komunikacyjnych, które są zgodne z przyjętymi przez standardami.Jedyną obowiązkową polisą dla aut w Polsce jest ubezpieczenie OC. Firma leasingowa może oczekiwać zawarcia również polisy autocasco. W razie wypadku czy kradzieży auta, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie i nikt nie będzie musiał martwić się kosztami likwidacji szkody.
Co obejmuje ubezpieczenie samochodu w leasingu? Zakres tego typu pakietu polis powinien spełniać kryteria firm leasingowych, które są ustalane indywidualnie. Określone umową wymogi muszą zapewniać autu najlepszą ochronę. Jeśli więc zależy nam na tym, by samodzielnie znaleźć korzystne ubezpieczenie, warto zwrócić uwagę na:
- stała suma ubezpieczenia (w przypadku nowych aut);
- zniesienie udziału własnego w szkodzie;
- zakres assistance: holowanie auta po kolizji lub wypadku na określonym terytorium (zarówno w Polsce, jak i w Europie);
- zapewnienie auta zastępczego po kolizji, wypadku, kradzieży lub awarii leasingowanego pojazdu;
- naprawa samochodu z użyciem oryginalnych części bez amortyzacji oraz naprawa w ASO;
- ubezpieczenie z opcją GAP (od utraty wartości pojazdu);
- zakres NNW.